Zaległości do nadrobienia
Zaległości do nadrobienia
- Krótka piłka: Witold Zatoński, epidemiolog z Centrum Onkologii w Warszawie
PIOTR KOŚCIELNIAK
Opieka zdrowotna w nowych krajach Unii jest coraz lepsza - wynika z przedstawionego w Brukseli raportu. Nadal jednak musimy wiele poprawić, aby zbliżyć się do najlepszych - uważają jego autorzy. W dziedzinie skuteczności leczenia i programów prozdrowotnych, Polska jest w drugiej połowie stawki.
Raport opublikowany został przez Institut des Sciences de la Sante, a przygotowali go eksperci z London School of Hygiene and Tropical Medicine oraz London School of Economics Health and Social Care. Naukowcy, posługując się danymi z lat 1990 - 2002 gromadzonymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), koncentrowali się na przypadkach zgonów, których można by uniknąć, dysponując bardziej efektywną służbą zdrowia oraz wdrażając programy prozdrowotne (tzw. avoidable mortality). Wskaźnik ten pozwala ocenić jakość świadczonych w danym kraju usług medycznych.
Pod uwagę brano m.in. zgony spowodowane źle leczonymi chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą, gruźlicą, zapaleniem płuc, jak również niektóre nowotwory. Oddzielną kategorię tworzyły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta