Licencje pod lupą
Licencje pod lupą
Polscy przedsiębiorcy muszą się liczyć z regułami wspólnotowego prawa konkurencji przy korzystaniu z przysługujących praw własności intelektualnej.
Prawa własności intelektualnej (PWI) z samej swej istoty powierzają uprawnionemu wyłączność na korzystanie z przedmiotu tych praw, a w konsekwencji - możliwości żądania od innych podmiotów określonego zachowania. PWI są co do zasady chronione przez prawa krajowe, które mogą różnić się, i zakres ochrony znaku towarowego w jednym państwie członkowskim (dalej: państwo) nie musi oznaczać, iż będzie on taki sam w innym.
Jak więc odnieść tę wyłączność do unijnych reguł konkurencji, zwłaszcza do art. 81 - 82 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE)?
Problem jest skomplikowany i trzeba było wielu orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), aby wyznaczyć granice podstawowych pojęć. PWI są jednak bardzo dynamiczne, co pociąga za sobą ciągły wysiłek orzeczniczy ETS. Jest to zarazem dziedzina ważna, która nie powinna być lekceważona przez polskich przedsiębiorców, gdyż od 1 maja 2004 r. muszą się liczyć z regułami wspólnotowego prawa konkurencji przy korzystaniu z przysługujących im PWI.
Ewolucja podejścia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta