Dwutlenek węgla w roli głównej
Dwutlenek węgla w roli głównej
(c) AFP
Obserwowane dziś zmiany klimatyczne są znacznie większe niż wszystko, co obserwowano w ciągu ostatniego tysiąca lat - wynika z raportu organizacji ekologicznej WWF. Przyszłość wielu gatunków roślin i zwierząt stoi pod znakiem zapytania - twierdzą autorzy dokumentu.
Raport WWF zatytułowany "Ekstremalna pogoda - czy natura to wytrzyma?" przygotowali dwaj naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu Wageningen - prof. Rik Leemans oraz Arnold van Vliet. Podobnie jak inne raporty WWF również i ten stanowi kompilację kilkudziesięciu prac naukowych poświęconych wpływowi powodowanych przez człowieka zmian klimatu na środowisko.
Ciepło i mokro
Na przestrzeni ostatnich 100 lat klimat północnej Europy stał się o 10 - 40 proc. bardziej wilgotny, natomiast południowej Europy - o 20 proc. bardziej suchy. Cytowane w raporcie obserwacje Royal Dutch Meteorogical Institute (KNMI) wskazują, że źródłem tych zmian są przede wszystkim łagodniejsze zimy, coraz częściej występujące okresy wyjątkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta