Komornicy, czyli przedsiębiorcy bez przywilejów
Komornicy, czyli przedsiębiorcy bez przywilejów
Im prędzej komornicy sądowi zrozumieją, że są przede wszystkim przedsiębiorcami, tym szybciej pogodzą się z utratą swej dotychczasowej pozycji. Egzekucje staną się wówczas skuteczniejsze.
Miesiąc temu (13 listopada) weszła w życie znowelizowana 24 września tego roku ustawa o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. nr 236, poz. 2356).
Jej przepisy wraz z nowelizacją z 19 września 2001 r. kładą kres uprzywilejowanej pozycji komorników. Wywołała ona kontrowersje wśród niektórych prawników i protesty komorników. Krajowa Rada Komornicza zapowiedziała już zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego. Komornicy kwestionują przede wszystkim likwidację wpłacanych przez wierzycieli zaliczek na postępowanie egzekucyjne oraz możliwość korygowania wysokości opłaty egzekucyjnej przez sąd na wniosek dłużnika.
Źródło łatwych zarobków
Obciążająca dłużnika, jako koszt egzekucji, opłata wynosząca 15 proc. długu (minimum 1/10, maksimum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta