Polska przegrywa bitwę o pamięć
Polska przegrywa bitwę o pamięć
- Krótka piłka: Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
O Polsce z okresu II wojny światowej Niemcy wiedzą niewiele. Nie interesuje ich Wrzesień 39 ani powstanie warszawskie, które mylą z powstaniem w getcie. Na zdjęciu: przygotowania do pochowania poległych w powstaniu warszawskim, sierpień 1944 r.
Większość Niemców nie zna i nie chce poznać Polski. Nie jest to jednak wyłącznie ich wina. To nasze instytucje za słabo się starają.
W programach polskich instytutów w Niemczech zamiast ważnych historycznych tematów można było za to znaleźć np. wystawę "Jan Fethke - człowiek o wielu twarzach", albo inną - "Z tradycji teatru żydowskiego", na którą nawet nie zaproszono miejscowych Żydów.
O Polsce z okresu II wojny światowej Niemcy wiedzą tyle co nic. Nie interesuje ich Wrzesień '39 ani powstanie warszawskie, które mylą z powstaniem w getcie. O wysiedleniach z Zamojszczyzny, czyli o generalnym Planie Wschodnim, usłyszeli kilka miesięcy temu w kontekście Skierbieszowa, miejsca urodzenia obecnego prezydenta RFN.
Jak twierdzą historycy, w niemieckiej świadomości funkcjonują właściwie tylko dwa wydarzenia z okresu II wojny światowej:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta