Źródło dobrobytu
Źródło dobrobytu
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
Polscy politycy i ekonomiści niewiele miejsca poświęcają w swej refleksji problemom rodziny. Kwestia polityki prorodzinnej najczęściej ogranicza się do sporu o zasiłki między "wrażliwymi społecznie" etatystami a liberalnymi strażnikami równowagi budżetowej. Tymczasem w krajach wysoko rozwiniętych debata koncentruje się na innych sprawach niż świadczenia, a linie podziału przebiegają inaczej niż u nas. W ostatnich latach zachodni ekonomiści, w tym także liberałowie, coraz bardziej uświadamiali sobie, że gospodarka nie funkcjonuje w abstrakcyjnej próżni, lecz w pewnej społecznej otulinie i bardzo często warunki panujące w owym otoczeniu mają wpływ na stan ekonomii.
Kapitał społeczny
Jednym z prekursorów tej myśli w skali światowej był profesor Uniwersytetu w Chicago, laureat ekonomicznej Nagrody Nobla w 1992 roku Gary Becker. Chociaż związany z liberalnymi Chicago Boys, dał się poznać jako twórca teorii kapitału społecznego. Wyliczył, że aż 80 proc. zasobów w zamożnych krajach stanowi kapitał ludzki, zaś pozostałe 20 proc. to bogactwa naturalne, zasoby materialne i urządzenia.
Amerykański noblista znany jest także jako twórca ekonomicznej teorii rodziny. W swych badaniach dowodzi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta