Świadczenia rodzinne
Zmiany w zakresie świadczeń rodzinnych miały w zasadzie charakter porządkujący. UstawŤ z 28 listopada 2003 r. o ćwiadczeniach rodzinnych (DzU nr 228, poz. 2255 ze zm.; dalej: uśr) nowelizowano w tym roku trzy razy ustawami:
- z 29 stycznia i 30 lipca 2004 r. - są to nowele (DzU nr 35, poz. 305 oraz nr 192, poz. 1963),
- z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (DzU nr 64, poz. 143).
D jak dochód
Od 1 maja obowiązuje nowe określenie przychodów opodatkowanych według przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych lub o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, uwzględnianych w dochodach rodziny dla celów przyznawania świadczeń rodzinnych. Uśr w pierwotnej wersji nakazywała odjąć od nich m.in. zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Od 1 maja usunięto słowo "zapłacone". Oznacza to, że przy ustalaniu dochodu rodziny należy odjąć te składki bez względu na to, czy je faktycznie zapłacono, czy nie.
Przykład
Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę wystąpiła w kwietniu 2004 r. z wnioskiem o przyznanie zasiłku rodzinnego. Okazało się, że pracodawca nie opłacał za nią składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy 2002 r. Mimo to, od dochodu pracownika trzeba odjąć
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta