CO MOŻNA POTRĄCIĆ
Zgodnie z zasadą z pensji pracownika - bez jego zgody - można dokonać potrąceń jedynie na podstawie art. 87 § 1 i 7 k.p. (tzw. ustawowych). Wysokość tych potrąceń jest jednak ograniczona i zależy od ich charakteru.
Zatem po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek na ubezpieczenia społeczne potrąceniu podlegają następujące należności: - sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia, - sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne - do wysokości połowy wynagrodzenia, - zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi - do wysokości połowy wynagrodzenia, - kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p. (tj. kary, jakie może zastosować pracodawca wobec pracownika za nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta