Z deliktu, a nie z kontraktu
Podstawą kształtującą i charakteryzującą odpowiedzialność cywilną notariusza jest art. 49 prawa o notariacie. Nie został w nim określony reżim odpowiedzialności notariusza (ex delicto czy też ex contractu). W tej kwestii ustawodawca pozostawił swobodę interpretacyjną. Umieścił jedynie odesłanie do kodeksowych zasad odpowiedzialności. Należy więc przypuszczać, że któryś z tych dwóch reżimów będzie miał zastosowanie.
W takiej sytuacji istotna staje się odpowiedź na pytanie, jaki charakter prawny ma umowa o dokonanie czynności notarialnej.
Jeżeli umowa ta będzie rodziła stosunek zobowiązaniowy w rozumieniu kodeksu cywilnego (umowa o świadczenie usług, umowa zlecenia), będzie można mówić o kontraktowym charakterze odpowiedzialności cywilnej notariusza. Podobnie rzecz będzie miała się w wypadku zakwalifikowania umowy o dokonanie czynności notarialnej jako umowy pozakodeksowej.
Jeżeli zaś analiza dotycząca więzów prawnych pomiędzy uczestnikami czynności notarialnej a notariuszem doprowadzi do wniosku o braku istnienia jakiejkolwiek umowy, będziemy mieli do czynienia z reżimem odpowiedzialności cywilnej ex delicto, tj....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta