Na zasiłku wiele nie dorobisz
Zzasadami tymi powinni się zapoznać także pracodawcy. Ci z nich, którzy do ubezpieczenia chorobowego zgłaszają ponad 20 osób, są bowiem płatnikami zasiłków chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Ponadto wypłacają świadczenia rodzinne swojej załodze, jeśli 31 marca br. zatrudniali przynajmniej 5 pracowników.
NA ZASIŁKU CHOROBOWYM I OPIEKUŃCZYMNie można zarobkować podczas pobierania zasiłku chorobowego. Ubezpieczony, który pracuje podczas zwolnienia lekarskiego lub wykorzystuje je niezgodnie z celem, traci prawo do tego zasiłku i to za cały czas absencji. Tak mówi art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.). Zasadę tę stosuje się do pracowników, jak i do osób prowadzących własną firmę.
Oznacza to, że pobieranie zasiłku chorobowego i wykonywanie pracy na każdej podstawie prawnej powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego. Chodzi więc o pracę wykonywaną nie tylko u własnego pracodawcy, ale także gdzie indziej, na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta