Prawo pracy w wyrokach Sądu Najwyższego
Pracodawca może zwalniać pracowników niejako obok zwolnień grupowych - z innych przyczyn niż restrukturyzacja - stwierdził 4 listopada Sąd Najwyższy (I PK 653/03).
Nie godziła się z tym stanowiskiem była dyrektor oddziału banku, w lecie 2001 r. połączonego z innym bankiem. Wcześniej, w styczniu 2001 r., zawarła ze swoim bankiem porozumienie o przesunięciu jej na stanowisko asystenta w centrali, na którym miała pracować do listopada, kiedy mogła już przejść na emeryturę. Jednocześnie zwolniono ją z obowiązku świadczenia pracy, co miało w sumie charakter socjalny. Tymczasem 2 kwietnia 2001 r. - w związku z fuzją - bank wszczął procedurę zwolnień grupowych, która dawała zwalnianym ekstraodprawy. Wystąpiła o nią także ona, ale sądy niższych instancji jej odmówiły. W kasacji podnosiła, że w ten sposób bank chciał ominąć kosztowne rygory ustawy o zwolnieniach grupowych. Prezentowała pogląd, że zakład objęty zwolnieniami grupowymi nie może w tym samym czasie zwalniać pracowników z innych przyczyn, na innych podstawach i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta