Umowy majątkowe małżeńskie, czyli swoboda z ograniczeniami
Jedną z naczelnych zmian w prawie rodzinnym, obowiązujących od 20 stycznia 2004 r., jest poszerzenie zakresu swobody małżonków w kształtowaniu łączącego ich ustroju majątkowego. Służą temu tzw. umowy majątkowe małżeńskie.
Inaczej niż w ustawieTermin ten oznacza czynność prawną, określającą zasady przynależności praw do majątku wspólnego odmiennie od ustawowego wzorca. Z mocy art. 50 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jej treścią mogą być objęte także dyspozycje co do wysokości udziałów małżonków po ustaniu umownej wspólności majątkowej. Uwzględniając treść umowy majątkowej oraz postanowienia art. 48 k.r.o., odsyłającego w przypadku umownej wspólności do odpowiedniego stosowania przepisów wspólności ustawowej, należy stwierdzić, że nie jest dopuszczalne uregulowanie w drodze umowy zarządu majątkiem wspólnym oraz - poza modyfikacją wyrażoną w art. 50 k.r.o. - zasad odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z małżonków (art. 41...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta