Bankowy tytuł egzekucyjny w zgodzie z konstytucją
Kiedy obowiązywało prawo bankowe z 1989 r., stosowne dokumenty stwierdzające zobowiązania na rzecz banków i zaopatrzone w oświadczenie, że oparte na nich roszczenia są wymagalne, miały moc tytułów wykonawczych, i to bez sądowych klauzul wykonalności. Zgodność takiej regulacji z ówczesną ustawą konstytucyjną orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK) w wyroku z 16 maja 1995 r. (K 12/93).
Prawo bankowe z 27 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2002 r., nr 72, poz. 665; dalej: upb) bankowy tytuł wykonawczy zastąpiło bankowym tytułem egzekucyjnym (dalej: tytuł), któremu sąd nadaje klauzulę wykonalności.
I tym razem TK musiał rozstrzygnąć, czy ten tytuł jest zgodny (art. 96 ust. 1 w związku z art. 97 ust. 1 upb) z konstytucyjnymi zasadami: prawa do sądu, demokratycznego państwa prawnego, ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. 26 stycznia 2004 r. (P 10/04) TK orzekł, że nie narusza on żadnej z tych zasad.
Na jakiej podstawiePodstawą wystawienia tytułu są księgi rachunkowe banków i inne dokumenty związane z czynnościami bankowymi, m.in. podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta