Nasz coraz droższy dług
Pierwsza zależność wydaje się oczywista - koszt obsługi długu jest wprost proporcjonalny do jego wartości i oprocentowania. Ponieważ co roku państwo zaciąga pożyczki na spłatę starych długów i na sfinansowanie nowego deficytu budżetowego, wysokość oprocentowania zmienia się zależnie od warunków rynkowych i wiarygodności dłużnika. Na ryzyko związane z wielkością planowanych kosztów wpływają również takie elementy, jak uzależnienie od rynku, na którym się pożycza, a także waluta i rodzaj pożyczki.
W przypadku dużych rynków pożyczek państwowych ogromne znaczenie ma ocena (rating) przyznawana przez wyspecjalizowane instytucje. Zaufanie, jakim obdarza się rządy bądź grupy krajów, stanowi wypadkową ich kondycji finansowej i perspektyw rozwoju. Do początku lat 90. Polska (borykająca się z długiem zagranicznym z lat 70.) zaliczana była do państw, które musiały ponosić relatywnie wysokie koszty ryzyka gospodarczego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta