Reformy prawa podatkowego nie uda się uniknąć
Każdy widzi i doświadcza, jaki jest polski system podatkowy. Jego słabość przejawia się zarówno w warstwie politycznej, społecznej, ekonomicznej, jak i prawnej. W Polsce tworzy się bowiem nie tyle system prawa, ile poszczególne ustawy, niekiedy określone rozwiązania prawne, bez zawracania sobie głowy takimi drobiazgami, jak spójność systemu prawa, a nawet jego zgodność z konstytucją. # W prawie ukształtowanym od początku lat 90. poprzez różnorodne czynniki polityczne, społeczne i ekonomiczne trudno znaleźć myśl przewodnią łączącą podatki w uporządkowaną całość. Funkcjonuje więc w Polsce swego rodzaju konglomerat podatkowy, a nie system. Dotychczasowe próby jego zmian podyktowane były z reguły celami doraźnymi, niejednokrotnie o partykularnym charakterze.
Księga zielona i białaPrzyszły rząd powinien natomiast ogłosić program reformy, określający podstawowe problemy, jakie są niezbędne do rozstrzygnięcia, oraz alternatywne sposoby ich rozwiązania (np. w formie Zielonej księgi podatkowej), a po społecznej dyskusji nad programem rządowym należy ustalić ostateczne stanowisko rządu (np. w formie Białej księgi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta