Tytoń do prywatyzacji, nafta jeszcze poczeka
Po obradach rządu
Tytoń do prywatyzacji, nafta jeszcze poczeka
Rada Ministrów postanowiła wczoraj uruchomić program prywatyzacji przemysłu tytoniowego. Program zakłada prywatyzację kapitałową pięciu z siedmiu zakładów tytoniowych, która miałaby się dokonać do końca października 1995 r. Rząd na tym samym posiedzeniu powołał pełnomocnika ds. utworzenia polskiej kompanii naftowej. Rada Ministrów nie zatwierdziła jednak samego programu restrukturyzacji, według którego PKN miałaby działać. Pełnomocnikiem został minister przemysłu Klemens Ścierski, który do końca czerwca br. ma opracować ostateczny program restrukturyzacji sektora naftowego.
Zakłady tytoniowe w Łodzi, Augustowie, Poznaniu, Radomiu i Krakowie będą prywatyzaowane na drodze kapitałowej. Program zakłada, że państwo zachowa tzw. złotą akcję, co pozwoli kontrolować decyzje strategiczne, podejmowane przez inwestorów m. in. w sprawie postawienia spółki w stan likwidacji, jej połączenia lub przekształcenia itd. Inwestorzy, którymi mogą być także polskie firmy, nabędą początkowo maks. 33 proc. udziałów w firmach tytoniowych, a dopiero po zrealizowaniu zobowiązań inwestycyjnych, socjalnych i plantatorskich zakupią dalsze pakiety.
Inwestorzy, którzy nie wykonają w zakładach tytoniowych planu inwestycyjnego -- zapłacą karę umowną nie mniejszą niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta