Sprawa wyjątkowa
Jeżeli nie uda się zbudować demokracji w Rosji, będzie to wbrew interesom samych Rosjan, a także dramatycznie niebezpieczne dla Europejczyków -- twierdzą przedstawiciele Rady Europy.
Sprawa wyjątkowa
Członkostwo Rosji w Radzie Europy przypuszczalnie nie nastąpi przed rozwiązaniem kryzysu czeczeńskiego -- oświadczył wrozmowie z "Rzeczpospolitą" sekretarz generalny Rady Europy, Daniel Tarschys. -- Może się okazać, że dzięki naszej organizacji uda się zeuropeizować Rosję -- podkreślił w wypowiedzi dla naszej gazety przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego tej organizacji, Miguel Angel Martinez.
Rozpoczynając interwencję wojskową w Czeczenii w grudniu ubiegłego roku, pacyfikując tam ludność cywilną oraz łamiąc podstawowe prawa człowieka, w tym prawo do życia, Federacja Rosyjska przekreśliła swą szansę na szybkie przyjęcie do Rady Europy. Nie tylko zresztą kwestia czeczeńska, ale i kulejąca demokracja, brak postępu w budowie państwa prawa oraz reform politycznych i demokratycznych przeszkadzają w przyznaniu Rosji członkostwa w najstarszej organizacji europejskiej. Dlatego w lutym br. Zgromadzenie Parlamentarne postanowiło wstrzymać procedurę, która miała prowadzić do przyznania Rosji pełnych praw członkowskich.
Debata nad przyjęciem Rosji do wspólnoty demokratycznych państw europejskich jednakże nie ustała. Część spośród 34...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta