Problemy ustawy o Skarbie Państwa i reformy Centrum
Problemy ustawy o Skarbie Państwa i reformy Centrum
Są także powody sytuacyjne. Planowanie i wykorzystanie środków finansowych (finansów publicznych) , jakimi państwo może i musi dysponować, jest szczególnie ważne, gdy trzeba przeprowadzić i sfinansować wielkie reformy mające skutki finansowe. Wówczas planowanie rocznego budżetu staje się niewystarczające. Tę potrzebę najszerszej mobilizacji oddaje dobrze nazwa przyjęta w Polsce po I wojnie -- Skarb Narodowy.
Przed Polską stają teraz następujące wyzwania:
* Reforma systemu emerytalno-rentowego. System finansowania tych świadczeń z bieżącego budżetu jest na dalszą metę nie do utrzymania, lawinowo rosną obciążenia budżetu dotacjami do corocznie wypłacanych świadczeń, konieczne jest wsparcie go dochodami kapitałowymi z funduszy emerytalnych, które uzupełniałyby świadczenia podstawowe. Fundusze takie muszą być stworzone, a pierwotnym ich wyposażeniem może być tylko majątek państwowy, przede wszystkim w formie kapitałowej. Ponieważ same fundusze emerytalne muszą mieć charakter komercyjny i konkurencyjny, konieczne będzie, ze względów bezpieczeństwa, stworzenie dla nich państwowego funduszu reasekuracyjnego. To wymaga wchwili tworzenia i wyposażania koncentracji własności w rękach państwa i mobilizacji środków.
* Reforma świadczeń ochrony zdrowia. Jest wysoce prawdopodobne, że reforma taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta