Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciepłe umieranie

13 maja 1995 | Nauka i Technika | KF

Ciepłe umieranie

Szlachetny koral czerwony może żyć ponad 100 lat. W wieku 40 lat osiąga rozmiary ręki ludzkiej. Jest to wiek fatalny, bowiem ta sama ręka podpisuje jego wyrok śmierci. Wyrywa żyjątko z mroków oceanu i rzuca je na pokład statku.

Jednak nie tylko run na czerwone złoto, który trwa od kilku tysięcy lat, zagraża przetrwaniu gatunku. Killerem numer 1 jest efekt cieplarniany -- alarmują uczeni.

Czym jest naprawdę koral, przez wiele lat ludzie nie wiedzieli.

Wielu uważało go za minerał, ze względu na masywny wapienny szkielet. Inni nazywali go "liściem zośmioma kwiatami", nie domyślając się, że w istocie są to "usta" z ośmioma mackami. Na pozór wyglądają niewinnie, ale zawierają specjalne komórki wyposażone w małe harpuny, pokryte paraliżującą trucizną. Zwierzątko nosi imię "Corallum rubrum".

Swą niepowtarzalną, koralową barwę zawdzięcza aldze, zwanej zooanthallae, która żyje w jego komórkach, służąc mu za pokarm. Roślina ta jest niezwykle wrażliwa na ciepło, kiedy więc temperatura wody przekracza 28 st. Cobumiera izostaje przez koral wydalona. Efektem tego jest bielenie i śmierć pozbawionego pożywienia korala. Gdy temperatura wody jest zbyt wysoka dla rozwoju tej algi, rozwój kolonii koralowych również zostaje zahamowany.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 478

Spis treści
Zamów abonament