Rozbity świat
Szmuel Josef Agnon między Buczaczem a Jerozolimą
Rozbity świat
Na tle wydawanych obecnie prac z historii i kultury żydowskiej książka Szmuela Josefa Agnona (1880--1970) "Od Buczacza do Jerozolimy" wydaje się wyjątkowa. Jej autor kładzie bowiem nacisk, przede wszystkim, na sferę duchowego życia człowieka, na sferę obyczaju i religii jako fundamentu tradycji, pokazując zintegrowany i harmonijny świat człowieka we wszystkich płaszczyznach jego życia. Świat, który dziś uległ rozbiciu.
Agnon (właściwe nazwisko: Czaczes) -- laureat Nagrody Nobla z roku 1966 -- jest mistrzem opowiadań. Omawiany zbiór jest pierwszą jego książką, która dociera do polskiego czytelnika, gdyż autor, jak wielu innych pisarzy języka hebrajskiego czy jidisz, w PRL nie był wydawany. Opisuje zamknięty świat społeczności żydowskiej XIX wieku i początków XX wieku w Polsce, na Kresach, wspomina też o procesach laicyzacyjnych, żydowskim ruchu oświeceniowym Haskali, pierwocinach ruchu syjonistycznego oraz o emigracji żydowskiej do Palestyny początków XX wieku (do której zresztą sam Agnon dołączył) .
Bohaterowie jego opowieści mają niezwykle silnie wpojone przekonanie o wadze życia -- wiarą, tradycją, obyczajem, a więc regułami religijnymi, które naród ten zachował mimo 2000-letniej diaspory. Buczacz, nieduże miasto, cieszyło się sławą ośrodka nauki i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta