Piąty ewangelista
- W naszym odpowiedzialnym fachu najważniejsze to mieć głowę na karku oraz oczy i uszy otwarte - powtarzał, znany ze swojej czujności, magister S., zasłużony pracownik delegatury Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w mieście K., któremu podlegały gazety i wydawnictwa książkowe. - Gdy otrzymuję do oceny politycznej tekst, w trakcie uważnej lektury, staram się w pierwszej kolejności odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania: Czemu to służy? i Kto za tym stoi? Jedynie takie postępowanie pozwala na bieżąco demaskować zdecydowanie wrogie treści, kwestionujące wszechstronny dorobek lub wyraźnie godzące w sojusze. Wszystko inne to tylko drobiazgi.
- Magister S. przeszedł do historii urzędu jako cenzor, który w 1969 roku zakwestionował cały obszerny fragment "Pana Tadeusza" i z tego powodu wstrzymał na dwa tygodnie druk nowego wydania epopei narodowej. Gdy przyniesiono mu do biura "szczotki" utworu Mickiewicza, by dla formalności przybił pieczątkę i wpisał swój numer służbowy "132", bez czego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta