Małżonkowie dzielą i wyrównują dorobek
Wtedy nie było tego wiele: komunalne mieszkanie po jej dziadkach, skromnie wyposażone, mały fiat.
W dobra zaczęli obrastać dopiero, gdy mąż rozkręcił firmę. Z czasem dzieci usamodzielniły się, a małżeństwo się rozpadło. Teraz okazuje się, że Maria M. nie ma nic. Ze względu na intercyzę dom, dwa mieszkania na wynajem, samochód, firma i konta w bankach są osobistą własnością męża. Maria może liczyć jedynie na alimenty i na łaskę męża, który obiecuje, że za zgodę na rozwód kupi jej mieszkanie.
Maria byłaby w zupełnie innej sytuacji, gdyby zamiast zwykłej rozdzielności mogła wybrać rozdzielność z wyrównaniem dorobków. Jednak taka możliwość istnieje od niedawna. Przyniosła ją uchwalona 17 czerwca 2004 r. ustawa o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 162, poz. 1691), obowiązująca od 20 stycznia 2005 r.
Wyjątki od regułyRegułą jest nadal wspólność ustawowa, która powstaje z momentem ślubu automatycznie, chyba że wcześniej narzeczeni podpisali intercyzę. Małżonkowie mogą na podstawie umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta