Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczególne obowiązki i ograniczenia

18 kwietnia 2005 | Prawo | LG
źródło: Nieznane

ROZWAŻANIA Zasady etyki zawodowej sędziów Szczególne obowiązki i ograniczenia Sędzia powinien unikać zachowań, które mogłyby przynieść ujmę godności urzędu lub osłabić zaufanie do jego bezstronności

Jednym z zadań, jakie ustawa nałożyła na Krajową Radę Sądownictwa, jest uchwalenie zbioru zasad etyki zawodowej sędziów. Dokument taki został opracowany i uchwalony 19 lutego 2003 r.

Jaki jest charakter zasad zawartych w zbiorze? Na pewno nie są one tylko postulatami pod adresem środowiska sędziowskiego, lecz mają pewien walor normatywny. Uchwalone zostały przecież z polecenia ustawy przez organ konstytucyjny, stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Istnieje więc prawny obowiązek przestrzegania tych zasad przez sędziów czynnych, ale mają też one odpowiednie zastosowanie do sędziów w stanie spoczynku, a także do asesorów, którym powierzono pełnienie czynności sędziowskich.

SĘDZIOWIE MUSZĄ PRZESTRZEGAĆ

Nieprzestrzeganie zasad etyki zawodowej może wywołać dla sędziego negatywne skutki w różnych sytuacjach, w których dokonuje się jego oceny, np. przy powoływaniu do pełnienia w sądzie funkcji kierowniczych lub przy awansie do sądu wyższej instancji. Może też spowodować postępowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3511

Spis treści
Zamów abonament