Czy powstanie nowe prawo
Poszerza się katalog dóbr niematerialnych, w tym tych, które podlegają ochronie prawnej. Orzecznictwo innych państw (Niemcy, Francja), a także doktryna zauważyły kolejną sferę, którą można objąć ochroną prawną.
Weźmy taki przykład: właściciel rzeczy, obojętnie jakiej, ale załóżmy, że nieruchomości, tj. budynku (każda nieruchomość jest rzeczą w rozumieniu kodeksu cywilnego), ma prawo - to oczywiste - pobierania wszelkich przychodów, jakie ta rzecz przynosi. Tymczasem ktoś ją sfotografował i umieścił na pocztówkach. Ich sprzedaż zaczyna przynosić ogromne zyski (bo prezentowany obiekt jest szczególnie interesujący ze względu na nowatorstwo architektoniczne), ale żadna ich część nie trafia do właściciela rzeczy. Stawia on pytanie: czy obraz rzeczy (to, jak ona wygląda) jest jej elementem, tzn. podlega ochronie w ramach przysługującego mu prawa własności?
I w tym tkwi sedno sprawy. Problem prawnej ochrony obrazu rzeczy staje się coraz bardziej wyrazisty, choć wypowiedzi doktryny jest mało. Niedawno K. Wojciechowski ("Przegląd Prawa Handlowego" 2005, nr 1) sformułował trafną tezę, że na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta