Ziemia do ożywienia
W 529 roku, gdy Benedykt i jego mnisi na urwistych zboczach Monte Cassino budowali klasztorne miasto, w Atenach zamknięto Akademię Platona. Fakt, że te dwa wydarzenia nastąpiły równocześnie, stanowi dobrą ilustrację przekonania wyrażanego przez zmarłego papieża Jana Pawła II: "Wyroki Opatrzności nie są przypadkowe". Gdy zamykała swoje podwoje akademia, stanowiąca ucieleśnienie kultury klasycznej, założono inną - według określenia nowego papieża, "akademię chrześcijaństwa".
I dobrze, że tak się stało. W szóstym wieku naszej ery pogrążone w wojnach, dotknięte chaosem gospodarczym i niepokojami politycznymi Cesarstwo Rzymskie szybko chyliło się ku upadkowi. Osiągnięciom cywilizacyjnym, jakie reprezentowała Akademia Platona, groziła zagłada: klasyczna kultura mogła podzielić losy kultury Azteków czy Majów. Że tak się nie stało, jest w dużym stopniu zasługą właśnie Benedykta. W czasach średniowiecza jego mnisi w swoich bibliotekach i w swoim piśmiennictwie zachowali dla przyszłych pokoleń kluczowe elementy greckiej i rzymskiej cywilizacji. Ale nie tylko: przekształcili ją i przywrócili do życia, wprowadzając do niej biblijne pojmowanie osoby ludzkiej, ludzkiej wspólnoty, a także pochodzenia i przeznaczenia człowieka.
To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta