Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa niesolidarna

23 kwietnia 2005 | Publicystyka, Opinie | SD
źródło: Nieznane

Europa niesolidarna Europejczycy są solidarni, ale Europa państw członkowskich - już nie. W ostatnich dekadach było wiele przykładów solidarności Europejczyków - choćby ich masowa pomoc dla Polaków w latach stanu wojennego. Europa "instytucjonalna" jest natomiast z samej swojej istoty niesolidarna, bo składa się z państw o partykularnych interesach.

Redystrybucji podlega w niej tylko marginesowa część dochodu narodowego, wytwarzanego przez kraje UE. Największa część tej redystrybucji, która następuje przez systemy ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych, nie leży w kompetencjach Unii. W Stanach Zjednoczonych rząd federalny dokonuje wprawdzie ograniczonej, ale jednak znaczącej redystrybucji pomocy społecznej (systemy Medicare, Medicaid): w Europie tego mechanizmu nie ma. Mamy natomiast "negatywną konkurencję" systemów opieki społecznej i wzrastające napięcie między państwami członkowskimi.

Europa jest uwikłana w głęboki kryzys instytucjonalny. Rządy znalazły się w sytuacji zasadniczego konfliktu interesów: z jednej strony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3516

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament