Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Literatura, wolność i to, co wspólne

23 kwietnia 2005 | Plus Minus | PC

ĆWIERĆ WIEKU PO SIERPNIU '80 Literatura, wolność i to, co wspólne Opowieść o spotkaniu literatury polskiej z solidarnością - rozumianą jako wydarzenie w dziejach, ruch społeczny, rodzaj zrzeszenia, nowy sposób uczestnictwa w historii - należy zacząć od lat siedemdziesiątych.

Od początku tamtej dekady narastało bowiem w całej kulturze zjawisko, które można nazwać nurtem "wspólnotowego niepokoju". W dziełach współtworzących ów nurt pojawiało się pytanie, czy jeszcze coś nas łączy. Czy istnieją w polskim życiu wartości zdolne przekształcać zbiorowość we wspólnotę - w społeczność, która potrafiłaby aktywnie upominać się o własną podmiotowość.

Poszukiwanie wartości wspólnych właściwie objawiało się wszędzie: w kinie moralnego niepokoju (a także w filmach Wajdy, w "Kontrakcie" Zanussiego, "Amatorze" Kieślowskiego), w malarstwie (np. u Dudy-Gracza), w teatrze alternatywnym (by wspomnieć wstrząsające spektakle "Ach, jakże godnie żyliśmy" oraz "Przecena dla wszystkich" Teatru Ósmego Dnia). Portret społeczności, jaki wyłaniał się z tych dzieł, był coraz bardziej niepokojący.

Miazga

Tytuł wielkiej powieści Jerzego Andrzejewskiego (ukończonej w 1970 roku, opublikowanej w 1979) dobrze oddaje charakter opisów społeczeństwa pojawiających się w literaturze polskiej niemal przez całą dekadę lat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3516

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament