Inflacyjna niepewność
Rada Polityki Pieniężnej ma problemy z utrzymaniem inflacji w wyznaczonym przez siebie paśmie, a analitycy krytykują ją za nagłe zwroty w polityce pieniężnej. Sądzę, że w znacznym stopniu wynika to z dużej niepewności, jaka w Polsce towarzyszy polityce monetarnej. W dyskusjach o poziomie inflacji i stóp procentowych to właśnie powinno się brać pod uwagę.
W zeszłym roku RPP nie udało się zapobiec gwałtownemu wzrostowi inflacji. Jest wysoce prawdopodobne, że w tym roku wskaźnik inflacji znowu "przebije" limit dopuszczalnych wahań - tym razem dolny. Do tego doszła krytyka analityków rynkowych zaskoczonych zwrotami w polityce pieniężnej i znaczne odchylenia inflacji od publikowanych przez NBP prognoz. W rezultacie wiarygodność naszych władz monetarnych została nadszarpnięta. To może negatywnie odbić się na skuteczności polityki pieniężnej, a w konsekwencji - także na tempie wzrostu gospodarczego.
Moim zdaniem niepewność towarzysząca podejmowaniu decyzji monetarnych powoduje, że bankowi centralnemu trudno będzie istotnie poprawić trafność swoich prognoz i decyzji. Gospodarka w okresie transformacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta