Do pracy na koszt firmy
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 24 października 2003 r. (sygn. III RN 8/03): "Pracodawca jako płatnik, który obowiązany jest obliczać, pobierać i odprowadzać do właściwego urzędu skarbowego w ciągu roku podatkowego zaliczki na poczet podatku dochodowego od przychodów pracowników, jakie u niego uzyskują w ramach stosunku zatrudnienia (art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), powinien wliczać do przychodów swych pracowników także świadczenia realizowane w ramach ciążącego na pracodawcy obowiązku wynikającego z zakładowego układu zbiorowego pracy, a polegającego na częściowym pokrywaniu kosztów z tytułu opłat pracowników za przejazdy z miejsca zamieszkania do pracy i z powrotem do miejsca zamieszkania".
Tak więc wówczas, gdy pracodawca dowozi pracownika z domu do miejsca pracy, wartość tego świadczenia (generalnie wartość rynkowa) jest opodatkowana.
Potwierdza to również pismo Ministerstwa Finansów z 29 czerwca 2001 r. (nr PB5/MC-033-70/01). Także z art. 21 ust. 1 pkt 112 updof wynika, że zwolniony od podatku jest zwrot kosztów dojazdu pracownika do firmy tylko wówczas,gdy obowiązek ponoszenia tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta