Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na osłodę przeprowadzki

25 kwietnia 2005 | Vademecum Rzeczpospolitej | PW

KOSZT SŁUŻBOWEGO PRZENIESIENIA Na osłodę przeprowadzki Obowiązki służbowe zmuszają niekiedy do przeprowadzki. Pracodawca może nam osłodzić jej trudy, zwracając koszty przeniesienia.

Czy ta rekompensata jest opodatkowana? Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 14 updof wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200 proc. wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie. Ponadto art. 21 ust. 1 pkt 18 updof mówi, iż zwolniony od podatku jest dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym - do wysokości diety za czas krajowej podróży służbowej określonej w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej.

Czy zwolnienie dotyczy wszystkich pracowników? Jak czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 lutego 2000 r. (sygn. I SA/Ka 2247/99): "Wyodrębnienie przez ustawodawcę w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. nr 90 poz. 416 z późn. zm.) w źródłach przychodu: stosunku służbowego wynikającego z ustaw zwanych pragmatykami służbowymi oraz stosunku pracy regulowanego przepisami ustawy z 26...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3517

Spis treści
Zamów abonament