Własnym maluchem do kontrahenta
Pracodawca może zwracać pracownikowi koszty używania jego własnego pojazdu. Czy to przychód? Niekoniecznie, ponieważ pracownik nie osiąga tu korzyści majątkowej - zwraca mu się po prostu poniesione koszty. Organy podatkowe są innego zdania.
Ryczałty nie, ekwiwalent takPrzypomnijmy, że od 1 stycznia 2004 r. zlikwidowano zwolnienie od podatku tzw. ryczałtów samochodowych. Do końca 2003 r. zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 22 updof wolne od podatku były kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych w jazdach lokalnych dla potrzeb zakładu pracy - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu.
I tu pojawiły się dwie interpretacje. Pierwsza, prezentowana na łamach "Rzeczpospolitej", wskazywała, że kwoty wypłacane pracownikom za wykorzystywanie na potrzeby pracodawcy własnego samochodu mogą nadal korzystać ze zwolnienia - i to na korzystniejszych zasadach (nie są ograniczone ustawowym limitem). Podstawą do takiego zwolnienia jest art. 21 ust. 1 pkt 13 updof. Przepis ten stanowi, iż wolne od podatku są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta