Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa matura z geografii. POZIOM ROZSZERZONY: arkusz II, zadania 13-26

25 kwietnia 2005 | Matura z Rzeczpospolitą | NR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Nowa matura z geografii. POZIOM ROZSZERZONY: arkusz II, zadania 13-26 Przeczytaj uważnie tekst Wschodnia Bengalia. Odpowiedzi na zadania od 17 do 20 będą wymagały jego znajomości. Źródło: Atlas Geograficzny, Gimnazjum s. 3, wyd. Demart

Wschodnia Bengalia

Po uzyskaniu przez Indie niepodległości w 1947 roku całość byłej najważniejszej kolonii "perły brytyjskiej korony" podzielona została na kilkanaście państw z których największe to hinduistyczne Indie muzułmański Pakistan oraz buddyjski Cejlon.

Wschodnia Bengalia przypadła Pakistanowi co spowodowało exodus ludności wyznającej hinduizm do Indii i napływ muzułmanów ze wschodnich obszarów Indii. Od 1971 roku Wschodnia Bengalia oderwała się od Pakistanu ustanawiając niepodległe państwo Bangladesz. Ludność żyje tu z uprawy ryżu i juty rośliny włóknistej będącej głównym artykułem eksportowym. Typowy dla narodów muzułmańskich wysoki przyrost naturalny jest przyczyną wielu trudności tego jednego z najuboższych państw świata.

Jeżeli Himalaje są "dachem świata" to terytorium małego kraju znajdującego się u ich stóp Bangladeszu jest jego "rynną". Tutaj bowiem spotykają się we wspólnym ujściu trzy wielkie rzeki azjatyckie: Ganges Brahmaputra i Meghna. Są one zasilane przez himalajskie lodowce oraz bardzo obfite na południowych stokach gór...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3517

Spis treści
Zamów abonament