Nowa matura z geografii. POZIOM ROZSZERZONY: arkusz II, zadania 13-26
Wschodnia Bengalia
Po uzyskaniu przez Indie niepodległości w 1947 roku całość byłej najważniejszej kolonii "perły brytyjskiej korony" podzielona została na kilkanaście państw z których największe to hinduistyczne Indie muzułmański Pakistan oraz buddyjski Cejlon.
Wschodnia Bengalia przypadła Pakistanowi co spowodowało exodus ludności wyznającej hinduizm do Indii i napływ muzułmanów ze wschodnich obszarów Indii. Od 1971 roku Wschodnia Bengalia oderwała się od Pakistanu ustanawiając niepodległe państwo Bangladesz. Ludność żyje tu z uprawy ryżu i juty rośliny włóknistej będącej głównym artykułem eksportowym. Typowy dla narodów muzułmańskich wysoki przyrost naturalny jest przyczyną wielu trudności tego jednego z najuboższych państw świata.
Jeżeli Himalaje są "dachem świata" to terytorium małego kraju znajdującego się u ich stóp Bangladeszu jest jego "rynną". Tutaj bowiem spotykają się we wspólnym ujściu trzy wielkie rzeki azjatyckie: Ganges Brahmaputra i Meghna. Są one zasilane przez himalajskie lodowce oraz bardzo obfite na południowych stokach gór...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta