Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co niezwolnione - opodatkowane

25 kwietnia 2005 | Vademecum Rzeczpospolitej | PW

PODSTAWOWE ZASADY Co niezwolnione - opodatkowane Aby zoptymalizować pracowniczą pensję, musimy poznać zasady jej opodatkowania. Niestety, wśród przedstawicieli fiskusa dominuje twarda reguła: "co nie jest zwolnione, jest opodatkowane"

Oznacza to, że każde świadczenie na rzecz pracownika, które nie figuruje w katalogu zwolnień podatkowych, stanowi jego przychód. Takie automatyczne podejście jest nieprawidłowe, każda bowiem sytuacja wymaga odrębnego potraktowania. Nie wystarczy więc przeanalizować art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) wymieniający zwolnienia podatkowe. Musimy przede wszystkim ustalić dwie rzeczy - czy pracownik faktycznie otrzymał korzyść majątkową i czy można przyporządkować dane świadczenie do konkretnej osoby.

Wynagrodzenie nie tylko podstawowe

Za wykonaną pracę przysługuje wynagrodzenie. Przy czym ustawodawca przychody ze stosunkupracy określa szeroko - jest to nie tylko comiesięczna wypłata, ale także dodatki, nagrody, ekwiwalenty oraz świadczenia nieodpłatne i w naturze. Dla celów podatkowych nie ma znaczenia, jak pracodawca nazwie daną gratyfikację, ważne jest, że wynika ona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3517

Spis treści
Zamów abonament