Podatkowe skutki rejestracji farmaceutyków
Nie ma żadnego uzasadnienia dla różnicowania stawki VAT na leki w zależności od rejestru, do którego są wpisane. Produkty lecznicze (dalej: leki) korzystają w Polsce - podobnie jak w innych państwach Unii Europejskiej - z obniżonej stawki VAT. Problem w tym, że literalna interpretacja ustawy o VAT mogłaby doprowadzić do opodatkowania niektórych leków - dopuszczonych u nas do obrotu i legalnie sprzedawanych - stawką 22 proc.
Przyczyną jest niefortunne sformułowanie poz. 79 w załączniku nr 3 do ustawy, gdzie jako towary opodatkowane obniżoną stawką 7 proc. zostały wskazane: "Produkty lecznicze wpisane do "Rejestru produktów leczniczych" dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach prawa farmaceutycznego". To zdanie może doprowadzić do konkluzji, żeobniżona stawka VAT nie obejmuje wszystkich leków dopuszczonych u nas do obrotu. Poza "Rejestrem Produktów Leczniczych" (dalej: Rejestr) pozostają bowiem leki zarejestrowane we wspólnotowej procedurze centralnej. Identyczne wątpliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta