Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Garnitur prezesa, moro ochroniarza

25 kwietnia 2005 | Vademecum Rzeczpospolitej | PW

SŁUŻBOWY UBIÓR Garnitur prezesa, moro ochroniarza Dyrektor w garniturze, kelner w stroju ludowym, ochroniarz w panterce - ten widok nikogo nie dziwi.

Jest to bowiem odpowiedni strój do wykonywanego zawodu. Często zapewnia go pracodawca.

Służbowe ubranie przyjmujemy z wdzięcznością, tym bardziej że są spore szanse na zwolnienie od podatku. Jak stanowi bowiem art. 21 ust. 1 pkt 10 updof, nieopodatkowana jest wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór.

Czy garnitur to służbowe ubranie? Przepisy tego nie określają. Możemy natomiast zdefiniować mundur.

W świetle ustawy o odznakach i mundurach jest to ubiór lub jego części służące oznaczeniu przynależności do określonej jednostki organizacyjnej lub wykonywania określonych funkcji albo służby. Obowiązek noszenia munduru mają m.in. policjanci, celnicy, strażacy. Czy zwolnienie dotyczy tylko takich przypadków?

Pojęcie ubiór służbowy jest szersze niż mundur i obowiązek jego używania nie musi wynikać z regulacji ustawowej. Jego podstawą mogą być wewnętrzne ustalenia danej firmy bądź umowa o pracę. Oczywiście konieczność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3517

Spis treści
Zamów abonament