Rozprawa z mitami
Polska -- Rosja: interesy wzajemne i sprzeczne
Rozprawa z mitami
Anegdota o Stańczyku, dowodzącym, że najwięcej jest w Polsce dentystów, została już mocno wyeksploatowana. Ostatnio najliczniej reprezentowaną w naszym kraju profesją stał się zawód politologa specjalisty od spraw wschodnich. W wypowiedziach publicznych na temat naszych stosunków z Rosją (przede wszystkim) oraz z innymi partnerami na wschodzie w ogromnej większości mity są przedkładane nad rzeczywistość.
Na początek wypada rozprawić się z kilkoma mitami i zadać parę niewygodnych pytań. Najbardziej rozpowszechniony jest mit tzw. rynków wschodnich. Przyznaję, że sam kilka lat temu twierdziłem, że współpraca gospodarcza z Rosją może się stać kołem zamachowym polskiej gospodarki. Dodawałem wówczas zastrzeżenie, iż mowa o przyszłości. I w gruncie rzeczy byłbym skłonny taką opinię podtrzymywać. Tyle że o wiele mniej kategorycznie i przesuwając pojęcie przyszłości w znacznie odleglejszą perspektywę.
Wytrwale powtarzane mity
Gospodarka rosyjska -- a w jeszcze większym stopniu gospodarki pozostałych krajów WNP -- znajduje się w stanie chaosu. Współpraca gospodarcza z Rosją (poza zakupami surowców) stała się możliwa jedynie dla dwóch gatunków kapitału: mafijno-spekulacyjnego, nastawionego na działanie w szarej strefie lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta