Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umarzanie zaległości: ulga indywidualna i uznaniowa

20 maja 1995 | Prawo | JK

Umarzanie zaległości: ulga indywidualna i uznaniowa

Jacek Kulicki

Umorzenie zaległości podatkowej przewidziane w art. 31 ust. 1 ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. nr 108, poz. 486, z późn. zm. ) jest nie tylko jedną z form (innymi są zapłata i przedawnienie) wygaśnięcia zobowiązania podatkowego w rozumieniu art. 26 ust. 1 tej ustawy, ale -- przede wszystkim -- ulgą mającą zastosowanie do każdego rodzaju podatku.

Jest to ulga indywidualna i uznaniowa, a więc uzależniona nie tylko od spełnienia przez ubiegającego się o nią przewidzianych prawem warunków, lecz również od uznania organu podatkowego.

Przepis art. 31 ust. 1 ustawy, który umożliwia ministrowi finansów oraz organom podatkowym umorzenie zaległości podatkowej (również odsetek za zwłokę) gospodarczo lub społecznie uzasadnione, to swoisty wentyl bezpieczeństwa pozwalający uwzględnić sytuacje nadzwyczajne, nie przewidziane w przepisach prawa regulującego powstanie obowiązku podatkowego (wyrok NSA z 1 czerwca 1994 r. , sygnatura III SA 1734/ 93) .

Przepis ten nie zobowiązuje organów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 484

Spis treści
Zamów abonament