Brylant i kolorowe szkiełko
Piłsudski naszych czasów?
Brylant i kolorowe szkiełko
Józef Piłsudski i Lech Wałęsa. Porównanie tych dwóch postaci często się nasuwa. Albo jest narzucane. Najpierw była statuetka Marszałka w często pokazywanym w telewizji gabinecie przewodniczącego "Solidarności". Później cień Wałęsy na plakacie wyborczym układał się w profil głowy Piłsudskiego. Kiedy te zbieżności się skończą?
Sześćdziesiąt lat temu, 18 maja 1935 r. , trumna Piłsudskiego spoczęła na Wawelu. Czy skrytym marzeniem Wałęsy nie jest zajęcie miejsca w krypcie katedry, obok niego? I takie ostatnie pożegnanie, jakie Polska wyprawiła Marszałkowi? Na razie prezydent Wałęsa zapewne zastanawia się, jak żegnać go będą Polacy, jeśli przegra najbliższe wybory i będzie się wyprowadzał z pałacu przy Krakowskim Przedmieściu. Mariusz Urbanek spytał o porównanie Wałęsy do Piłsudskiego sześcioro historyków (dwaj z nich są także czynni w polityce) , przeplatając wywiady własnymi rozważaniami na temat powtórek z historii oraz zestawień Drugiej i Trzeciej Rzeczypospolitej.
"Jest między nimi takie podobieństwo jak między pierścieniem z brylantem a pierścionkiem z kolorowym, odpustowym szkiełkiem" -- to chyba najostrzejsza wypowiedź (Darii Nałęcz) o bohaterach książki "Piłsudski bis". Brylant -- to oczywiście Piłsudski. Także inni, indagowani przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta