Informacje
Informacje
Sławomir Popowski: -- Kiedy przysłuchiwałem się niedawnym polskim sporom o to, jak uczcić rocznicę zwycięstwa, kto i gdzie powinien pojechać -- łapałem się na bardzo niemiłym uczuciu: zazdrościłem Rosjanom ich pragmatyzmu i zimnego racjonalizmu w podejściu do własnej polityki zagranicznej. My jesteśmy rozwichrzeni, podzieleni i miotamy się od ściany do ściany. Nieustannie operujemy przymiotnikami i epitetami, podczas gdy Rosjanie potrafią dyskutować o rosyjskich interesach i o rosyjskiej racji stanu niejako w sposób oderwany od dzielących ich różnic politycznych. Oczywiście, że się kłócą i sprzeczają, często bardzo ostro. Ale nigdy nie przekraczają pewnej granicy bezpieczeństwa. W Moskwie działa coś w rodzaju społecznej Rady Bezpieczeństwa, grupującej ekspertów z bardzo różnych opcji politycznych. Stać ich na to, żeby przygotować raz czy dwa razy do roku raport o stanie rosyjskiej polityki zagranicznej, w którym interes państwa zawsze stawiany jest wyżej aniżeli interesy partyjne. Stąd zapewne bierze się opinia, iż tak naprawdę różnice w sposobie widzenia rosyjskiej racji stanu nie są aż tak wielkie, że spory między podstawowymi ugrupowaniami politycznymi w Rosji -- bardziej dotyczą metod aniżeli celów.
Andrzej Drawicz: -- Moim zdaniem jest to dobrodziejstwo inwentarza państwa, które działa na zasadzie ciągłości. Rosja nigdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta