Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Egzekucja praw podatników

20 maja 1995 | Gazeta | MB

W Polsce rewolta antypodatkowa nie jest realna dlatego, że politycy, którzy do niej nawołują są bądź powszechnie uznawani za nie dość wiarygodnych, bądź też należą do ugrupowań, które rządząc podnoszą podatki.

Egzekucja praw podatników

6 czerwca 1978 r. mieszkańcy Kalifornii przegłosowali ustawę nr 13, w wyniku której podatki od nieruchomości zostały zmniejszone o połowę. W ten sposób rozpoczęła się amerykańska rewolta antypodatkowa, przez wielu łączona z odrodzeniem Partii Republikańskiej, czy też z renesansem tradycyjnych, prawicowych wartości. Niewątpliwie wielu polityków w Polsce z radością powitałoby pojawienie się podobnego prądu społecznego. Problem jednak polega na tym, iż rzadko, jeśli w ogóle udaje się przeszczepienie sprawdzonych w innych krajach idei.

W Polsce

dyskusja o podatkach koncentruje się przede wszystkim wokół kwestii ich wysokości. I słusznie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że skala opodatkowania jest zbyt wysoka, progresja nazbyt stroma, zaś kwoty wolne nie zadowalające. W ciągu ostatnich kilku lat w większości krajów europejskich obserwujemy zmniejszenie stóp podatków od dochodów osobistych. Nawet w uchodzącej za bardzo restrykcyjną dla podatników Szwecji maksymalną stawkę podatku od dochodów osobistych zmniejszono z 50 proc. w 1986 r. do 20...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 484

Spis treści
Zamów abonament