Który był i jest
Zmarł śmiercią samobójczą w nocy z 10 na 11 maja 1971 roku we Wrocławiu. Miał niespełna 26 lat. Stało się tak, jak napisał w wierszu "Koniec świata": "Na własnym pasku powiesił się/ Na czymś stosownym czy nie na rurze od bojlera/ Dwudziestoiluśtamletni skończony alkoholik/ Rafał Wojaczek syn/ Edwarda i Elżbiety z domu Sobeckiej". Zostawił po sobie poezję i legendę, legendę poety przeklętego, niczym Artur Rimbaud. Niestety, legenda na lata przysłoniła poezję. W Wojaczku długo widziano przede wszystkim autora prowokacyjnych i wulgarnych wierszy oraz skandalizującej prozy, wreszcie pijaka i chuligana, szaleńca popełniającego auto da fé.
To prawda, był jednym z tych, którzy postawili znak równości między życiem a literaturą i w ostateczności własne życie złożył w ofierze na ołtarzu literatury. Był nie tylko sprawcą swoich wierszy, ale także ich podmiotem lirycznym i bohaterem. Autotematyzm stanowi do dzisiaj o sile tej twórczości, o sile oddziaływania na czytelnika. "List do nie wiadomo kogo" zadedykował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta