Jak mały wygrał z wielkim
Helen Steel i David Morris, członkowie małej grupy London Greenpeace, prowadzili kampanię przeciwko restauracjom McDonald's, m.in. rozpowszechniając broszurę "Co jest złego u McDonalda".
Korporacja wytoczyła im sprawę o zniesławienie. Był to najdłuższy w historii Anglii proces: rozpoczął się w czerwcu 1996 r. i trwał 313 dni sądowych.
Firmę reprezentowało liczne grono ekspertów, prawników i asystentów, drugą stronę wspomagali ochotnicy prawni.
Proces zakończył wyrok Sądu Apelacyjnego, który obniżył do 40 tys. euro bardzo wysokie odszkodowania zasądzone w pierwszej instancji.
W skardze do Trybunału Praw Człowieka działacze London Greenpeace skarżyli się na brak rzetelnego procesu, głównie z powodu odmowy przyznania im pomocy prawnej.
Jak rzetelnie, to rzetelnieJeśli proces ma być rzetelny, strona musi mieć warunki skutecznego przedstawienia swojej sprawy i korzystania z takich samych możliwości jak przeciwnik procesowy. Wobec tego pomoc prawna jest niekiedy konieczna, ale jej przyznanie zależy m.in. od znaczenie sporu, stopnia skomplikowania prawa, sytuacji finansowej. Państwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta