Od demokracji do autorytaryzmu
Bez wątpienia był najwybitniejszą postacią odrodzonej Polski. Najbardziej też przyczynił się do odzyskania niepodległości. Walka z niewolą, a potem o umocnienie suwerenności stanowiła sens jego życia. Najpierw ratunku dla Polski, zniewolonej przez zaborców i niepotrzebnej oficjalnej Europie, szukał w socjalizmie. Odrzucił go pod wpływem doświadczeń rewolucji 1905 roku, kiedy przekonał się, że hasła patriotyczne wypierane są przez cele socjalne. Postawił wtedy na orężną walkę o niepodległość i z rewolucjonisty przeistoczył się w żołnierza. Stworzył niezależną od zaborców narodową siłę zbrojną, dzięki której Polska znakomicie wykorzystała szansę odrodzenia, gdy przegrana wojna i rewolucja obezwładniły zaborców.
Siłę i bezpieczeństwo Polski chciał budować wspólnie z narodami zamieszkującymi ziemie pomiędzy Niemcami i Rosją. Wymagało to rozbicia Rosji, ciemiężycielki tych ludów. Podjął to wyzwanie i pokonał Rosję, ale nie w takim stopniu, aby zrealizować wielką ideę wschodnioeuropejskiej federacji.
FUNDAMENT WOLNOŚCIOdrodzoną Polskę, w której został głową państwa i naczelnym wodzem, oparł na fundamencie wolności, prawa i demokracji. Kiedy 10 listopada 1918 roku dotarł z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta