Nielegalny hazard nie popłaca
Zdarza się, że organizatorami takich gier są osoby fizyczne, które działają bez zezwolenia (nie wspominając o pozostałych wymogach - patrz ramka). Będąc właścicielami automatów, wynajmują część powierzchni np. niewielkich lokali gastronomicznych pod ich użytkowanie. Ponieważ nie odprowadzają podatku od gier, organy kontroli skarbowej próbują wydawać decyzje określające wysokość należnego i niezapłaconego podatku. Ze względu na skalę procederu wchodzą tu często w grę kwoty rzędu kilku, a nawet kilkunastu milionów złotych.
Podatku żądać nie można...Niestety wysiłki przedstawicieli fiskusa z góry skazane są na niepowodzenie, bowiem ustawa o grach i zakładach wzajemnych nie pozwala na opodatkowanie takiej działalności. Zgodnie z jej art. 40 ust. 1 podatkowi od gier podlegają jedynie te podmioty prowadzące działalność w zakresie gier i zakładów, o których mowa wart. 2, a więc działające na podstawie udzielonego zezwolenia oraz podmioty urządzające gry i loterie stanowiące monopol państwa.
Warunkiem koniecznym opodatkowania działalności w zakresie gier na automatach (również tych o niskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta