Koszty obrony przed wierzycielem
Czy koszty sądowe mogą być kosztem uzyskania przychodu? U wierzyciela tak, u dłużnika nie - tak wynika z praktyki organów podatkowych. Wytyczyło ją pismo Ministerstwa Finansów z 23 października 1995 r. (PO 3/722-459/95), w którym czytamy: "u dłużnika koszty procesu (wpis, opłata kancelaryjna, koszty zastępstwa procesowego, jak i inne koszty procesu), zarówno poniesione przez samego dłużnika, jak i zwrócone wierzycielowi w wyniku zasądzenia ich przez sąd, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, bowiem stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...) nie są kosztami uzyskania przychodów związanymi z osiągnięciem przychodu. (...) u wierzyciela koszty sądowe, tj. wpis i opłata kancelaryjna oraz inne koszty procesu, w wysokości zasądzonej przez sąd, zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy".
Te lakoniczne wyjaśnienia ministerstwa sprawiły, że urzędy skarbowe dość automatycznie podchodzą do ponoszonych przez podatników kosztów postępowania sądowego.
Gdy spierasz się...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta