Wzór na człowieka
Diagnoza stała się jeszcze bardziej pewna po śmierci Jana Pawła II. Oto utraciliśmy nasz jedyny autorytet - mogłaby powiedzieć połowa Polaków. Tyle bowiem jesienią ubiegłego roku twierdziło, że poza papieżem nie ma wśród rodaków żadnego człowieka, który by zasłużył na to określenie (IPSOS). Przeciwnie, w stosunku do niektórych osób z tzw. świecznika czujemy wzgardę. Dowód? Od niedawna można kupić w Internecie papier toaletowy z wizerunkami polskich polityków, m.in. byłego premiera i kandydata na prezydenta.
Bezwartościowa aureolaW stosunku do wzorców osobowych maluje się portret własny społeczeństwa. Zgodnie z duchem kultury liberalnej, w jakiej przyszło nam żyć, nasze społeczeństwo coraz mocniej stawia na indywidualizm i wolność jednostki. Stąd autorytety podobne do tych, których wizerunki wisiały dawniej w szkolnych, oszklonych gablotach, odchodzą do lamusa.
- Autorytet to człowiek, na którego możemy patrzeć krytycznie, z którym można się spierać i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta