Firma wynajmuje
Umowy najmu i dzierżawy to jedne z najbardziej rozpowszechnionych umów cywilnoprawnych, zawieranych także w ramach działalności gospodarczej. Świadczący te usługi uzyskuje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym (czynsz). Są one również objęte podatkiem od towarów i usług.
Ze względu na specyfikę tych usług (mają one charakter ciągły) w przepisach podatkowych odrębnie uregulowano ich skutki. Określono m.in. szczególny moment powstawania obowiązku podatkowego w VAT oraz uzyskania przychodu należnego w podatku dochodowym. Momenty te - jak za chwilę zobaczymy - nie muszą być ze sobą zbieżne. Dodatkowo przychód podatkowy nie musi pokrywać się z przychodem, który należy zarachować w księgach rachunkowych.
Przypomnijmy krótko, jak umowy najmu oraz dzierżawy zostały uregulowane w kodeksie cywilnym.
Istotę najmu określa art. 659 k.c. następująco: "przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju". Z kolei - jak wynika z art. 693 k.c. - "przez umowę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta