Wspólne cele, wspólne prawo
Wspólne cele, wspólne prawo
Rozmowa z prof. Manfredem A. Dausesem, honorowym dyrektorem Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich
Powstały w 1951 r. Trybunał Sprawiedliwości pierwotnie był tylko organem Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Co zadecydowało, że kilka lat później stał się instytucją Wspólnot Europejskich?
Po podpisaniu Traktatów Rzymskich o EWG i EURATOM w 1957 r. , powołujących do życia Wspólnoty, chodziło o podkreślenie, że nie są one tylko organizacją gospodarczą, lecz także instytucją z własnym porządkiem prawnym, którego zwieńczeniem jest Trybunał Sprawiedliwości.
Jakie to ma znaczenie?
Uznanie Wspólnot jako instytucji prawnej powoduje, że wszystkie działania ich organów oraz państw członkowskich objęte regulacją Traktatów Rzymskich podlegają kontroli Trybunału Sprawiedliwości.
Co należy do jego kompetencji?
Podstawowym zadaniem jest ochrona integralności systemu prawnego Wspólnot oraz zachowanie równowagi instytucjonalnej w jej ramach, a także w stosunkach między Wspólnotami a państwami wchodzącymi w ich skład. Tylko Trybunał ma uprawnienie do wykładni prawa europejskiego i interpretacji traktatów.
Kto może zwrócić się do niego ze skargą?
Prawo to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta