Myśleć czy działać
Sztuka podejmowania decyzji
Myśleć czy działać
Coraz więcej przedstawicieli kadry kierowniczej przedsiębiorstw na świecie skarży się na sposób podejmowania decyzji przez ich pracowników. Ich zdaniem, stało się już regułą, że decyzje dotyczące istotnych dla firmy kwestii są spóźnione i pozostawiają wiele do życzenia. Domagają się więc opracowania generalnej recepty, która pozwoliłaby pracownikom decydować trafniej i szybciej.
Recepty nie zastąpią
Werner Ketelhöhn, profesor Międzynarodowego Instytutu Zarządzania w Lozannie, uważa, że problem został źle postawiony. Chodzi bowiem przede wszystkim o znalezienie takiego programu nauczania menedżerów, który wyposażyłby ich w odpowiednią wiedzę o zarządzaniu przedsiębiorstwem. Sytuacja w firmie mogłaby się pogorszyć, gdyby niedoświadczeni i pozbawieni odpowiednich narzędzi menedżerowie rzucili się na oślep do stosowania narzuconych im z góry reguł dotyczących podejmowania decyzji. Krótko mówiąc: recepty nie zastąpią myślenia, a szkolenie dotyczące reguł postępowania nie zastąpi szerszej edukacji dotyczącej funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Wiele firm zatrudnia u siebie utalentowanych menedżerów, po czym okazuje się, że nie potrafią oni podejmować trafnych decyzji. W efekcie angażuje się w tym celu firmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta