Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy od płotu, tablicy i znaku należy się podatek?

11 sierpnia 2005 | Dobra firma | RD

BUDOWLE W POSIADANIU PRZEDSIĘBIORCY Czy od płotu, tablicy i znaku należy się podatek? Przedsiębiorcy płacą podatek od nieruchomości od posiadanych przez siebie budowli. Często są to obiekty, które nie wyglądają na budowle. Ale za takie uznają je przepisy ustawy podatkowej i prawa budowlanego.

- Mieliśmy kontrolę w naszej spółce jawnej w zakresie wywiązywania się z podatku od nieruchomości. Kontroler stwierdził brak opłat z tytułu posiadania płotu, utwardzonego terenu, bram wjazdowych, nieczynnych słupów oświetleniowych, wolno stojących tablic informacyjnych, wodociągu, kanalizacji, przyłącza elektrycznego itd. Uznał, że są to budowle podlegające podatkowi od nieruchomości w wysokości 2 proc. od ich wartości. Ponieważ "budowle" te zostały przez nas nabyte wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, nigdy nie były wyodrębnione jako środki trwałe i nie podlegały amortyzacji. Obecnie kontroler zażądał ich wyceny i na tej podstawie ma ustalić zobowiązanie. Czy rzeczywiście podlegają one podatkowi od nieruchomości? Dlaczego nalicza się go od wartości początkowej budowli, nawet całkowicie zamortyzowanej, o dużym stopniu technicznego zużycia? Jakie są zasady rozliczeń w przypadku, gdy grunt jest własnością wspólną ułamkową, a np. płot został postawiony przez jednego współwłaściciela? Czy znak drogowy postawiony na drodze wewnętrznej i staw przeciwpożarowy także są budowlą? - pyta czytelnik DF....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3608

Spis treści
Zamów abonament